Privātā klīnika Jūrmalā
Par rezultātu mēs atbildām
Mūsu tālruņi:
+371 29 524 529, +371 29 116 065
Rakstiet mums

Kāpēc pie depresijas ir svarīgi kustēties?

Daudzi cilvēki, kuri cieš no depresijas, saka sev apmēram sekojošo: "Vispirms es izārstēšos, bet pēc tam sākšu kaut ko darīt – meklēt darbu, tikties ar draugiem, nodarboties ar sportu utt.” Šī pozīcija, kas ir nepareiza pašā pamatā, ļoti sarežģī depresijas ārstēšanu. Kāpēc? Lieta tāda, ka pie depresijas samazinās motivācija kaut ko darīt sakarā ar neiromodiatoru līdzsvara izjukšanu galvas smadzenēs. Vienkāršāk runājot, ja Jums ir depresija, un Jums neko negribas darīt, tad negaidiet, ka kaut kad sāks gribēties. Tāpēc, ka sācis iedarboties tā saucamais apburtais apātijas aplis. Kā to izskaidrot? Depresija pazemina motivāciju un noved pie apātijas, apātija noved pie atteikšanās darboties, atteikšanās darboties pazemina pašnovērtējumu un pastiprina sevis vainošanu, kas savukārt vēl vairāk pastiprina depresiju.

Tas nozīmē, ka vienīgais paņēmiens atgriezt savu aktivitāti – ir sākt kaut ko darīt pat bez vēlēšanās un motivācijas, negaidot, kad depresija beigsies. Ne velti amerikāņu kognitīvie terapeiti vadās pēc lozunga "ACTION BEFORE MOTIVATION", tas ir - darbība pirms motivācijas. Lai cik grūti tas nebūtu, jāturpina darīt ierastās lietas, turklāt pieļaujot iespēju, ka apmierinājumu tās nedos. Bieži ir tā, ka, sākot kādu darbu bez jebkāda apmierinājuma, pacients pēc kāda laika saprot, ka apmierinājums parādīsies procesā, kaut arī ne tāds, kāds tas bija pirms depresijas.

Šobrīd depresijas terapijas programmas svarīga daļa ir tā saucamā uzvedības aktivizācija. Psihoterapeits kopā ar pacientu sastāda plānu dažādām lietām un nodarbēm, sākot no vienkāršā līdz sarežģītam, un pakāpeniski to realizē dzīvē. Svarīgi, ka pacients mācās pazemināt savas prasības un standartus, kas palīdz vieglāk šīm lietām pieslēgties.

Citiem vārdiem, pie depresijas ir svarīgi kustēties visās šī vārda nozīmēs. Un šeit bez psihoterapeita jums palīdzēs arī brīnišķīgais treneris Valdemārs, kurš pacientiem ar depresiju izstrādājis unikālu treniņu programmu. Nav bijis vēl neviens pacients, kurš nebūtu guvis labumu no šiem treniņiem, un sajutis lielāku apņēmību depresiju uzvarēt.