Privātā klīnika Jūrmalā
Par rezultātu mēs atbildām
Mūsu tālruņi:
+371 29 524 529, +371 29 116 065
Rakstiet mums

Kas ir Obsesīvi kompulsīvie traucējumi?

Jūs pārdzīvojat bailes un pastāvīgu trauksmes stāvokli, jūs nelaiž vaļā nomācošas domas, jums grūti tikt galā ar vēlēšanos veikt dažādas darbības, lai tiktu no šīm domām vaļā... Jums vai Jūsu tuviniekiem šis stāvoklis ir pazīstams?

Obsesīvi kompulsīvi traucējumi (ОКР) vai uzmācīgu stāvokļu neiroze – hroniski psihiatriski traucējumi, kas raksturojas ar uzmācīgām idejām vai darbībām. Šī saslimšana izpaužas uzmācīgu ideju (obsesiju) un uzmācīgu darbību (kompulsiju) veidā. Īsumā pakavēsimies pie galvenajiem ОКР veidiem.

Uzmācīgas šaubas liek pacientam nebūt pārliecinātam, vai aizvēris durvis un logus, aizgriezis ūdens vai gāzes krānu, izslēdzis elektrību. Reizēm uzmācīgas šaubas saistītas ar pacienta ikdienas pienākumiem – ierēdnis pārbauda, vai pareizi sastādīts dokuments, bet jaunā māmiņa – vai veikusi bērna pudelītes sterilizēšanu. ОКР pacientam tas liek visu pārbaudīt vēlreiz un vēlreiz. Tomēr šaubas paliek pat pēc vairākkārtējas pārbaudes un turpina radīt trauksmes stāvokli.

Cits bieži sastopams uzmācīgo domu veids – kontrasta uzmācības. Šī veida domas pacientam ir svešas un ļoti nepatīkamas. Piemēram, pacients var domāt par to, ka spējīgs apkārtējiem, īpaši tuviem cilvēkiem nodarīt ko sliktu. Bieži jaunajām māmiņām uznāk uzmācīgas domas par to, ka viņas var zaudēt kontroli un kaitēt bērna veselībai, nereti to pat nogalināt. Ticīgiem cilvēkiem var uznākt zaimojošas domas (piemēram, vēlme rupji lamāties dievkalpojuma laikā). Jebkurā gadījumā šīs domas uznāk kontrastā ar cilvēka patiesajām vēlmēm un jūtām, tas ir tieši tas, ko cilvēks visvairāk uz pasaules baidās izdarīt, un nekad arī neizdarīs.

Kontrasta uzmācīgās domas noved pie tā, ka pacienti sāk izvairīties no savu baiļu priekšmetiem, piemēram, māte izvairās atrasties sava bērna tuvumā, izvairās no nažiem un asiem priekšmetiem, baidoties pār sevi pazaudēt kontroli. Turklāt OKP pacientiem bieži rodas īpaši rituāli kaitējuma novēršanai – piemēram, aizvietot “slikto” domu ar labo, izdarīt kādu darbību, kas ļaunumu neitralizētu utt.

Pie uzmācīgām idejām pieder kā bailes no netīrības, tā arī baiļošanās, ka organismā iekļūs kaitīgas un indīgas vielas, sīki priekšmeti, baktērijas. Līdzīgas uzmācīgas idejas ne vienmēr ietekmē dzīves kvalitāti. Bieži vien apkārtējie tās uztver kā tuva cilvēka savdabību (piemēram, kā pārāk lielu tīrīgumu).

Tomēr reizēm bailes no netīrības var novest pie smagām uzmācīgām idejām. Pacients izvairās no netīrības avotiem, nepieskaras “netīriem” priekšmetiem, apstrādā lietas, noteiktā secībā izmanto mazgājamos līdzekļus un dvieļus. Par pašu izteiktāko simptomu kļūst daudzkārtēja roku vai visa ķermeņa mazgāšana, kas var ilgt stundām.

Cilvēkam kļūst aizvien grūtāk iziet no mājas bez “aizsardzības” – īpaša apģērba, kas maksimāli nosedz ķermeni, bet pēc atgriešanās mājās apģērbs obligāti tiek mazgāts. Ja pacients nesaņem savlaicīgu palīdzību, tad vēlākajos saslimšanas etapos, lai izvairītos no netīrības vai inficēšanās, viņš ne tikai neiet uz ielas, bet nepamet arī savu istabu un cenšas nekontaktēties ar tuviem radiniekiem.

Pats par sevi saprotams, ka tādās formās OKP ir smaga slimība, kas ievērojami pazemina pacienta dzīves kvalitāti. OKP terapija no speciālista prasa īpašas iemaņas. Mūsu klīnikā mēs pielietojam kompleksu mūsdienīgu OKP terapiju, kura ļauj palīdzēt pat ļoti smagos saslimšanas gadījumos.

OKP ārstēšanas programma

Dēļ nepareizas diagnozes un ārstēšanas OKP bieži kļūst par hronisku slimību. Krievijā tādi pacienti daudzos gadījumos iegūst šizofrēnijas diagnozi un tiek ārstēti ar neiroleptiķiem. Patiesībā OKP terapijas zelta standarts ir kognitīvi biheviorālā terapija komplektā ar antidepresantiem. Daudzos gadījumos OKP pacientiem nepieciešama intensīva stacionāra terapijas programma, iekļaujot arī ekspozīcijas metodi.

Ekspozīcijas metode – tā ir psihoterapijas metode, kurā pacients pēc norunas ar terapeitu pakāpeniski vai uzreiz sastopas ar viņu biedējošu situāciju, lai pārliecinātos, ka nekas briesmīgs nenotiek.

Piemēram, OKP pacients, kurš mazgā rokas, jo negrib inficēties ar mikrobiem, saņem norādījumus rokas nemazgāt, lai pārliecinātos, ka neinficēsies, un trauksmes stāvoklis pēc kāda laika pāriet. Šai metodei vajadzīgas augstas psihoterapeita prasmes un iemaņas. Daudzos gadījumos to vēlams izvest stacionārā.

Bez ekspozīcijas lielu lomu spēlē darbs ar nepareizu domāšanu, spējas izteikt savas jūtas un citi pacienta dzīves aspekti.

OKP terapijas programma tiek piemeklēta individuāli atkarībā no OKP veida un smaguma pakāpes un ilgst no 7 līdz 14 dienām. Turpmāk pacients saņem atbalstošu psihoterapiju Skaipā.

Atsauksmes par OKP ārstēšanas programmu

Uzturējos klīnikā “Ūdensroze” 20 dienas ar OKP diagnozi “kontrasta uzmācīgās domas”. Gribu no sirds pateikties klīnikas personālam, kuri ir ne tikai augsti sava darba profesionāļi, bet arī vienkārši atsaucīgi un labi cilvēki. Pēc ārstēšanās kursa es jūtos daudz labāk. Ārstēšanas un sanatorijas procedūru apvienošana ar fiziskajām nodarbībām man ļoti palīdzēja pārdzīvot slimības bailes. Žēl, ka jūru redzēju tikai aizsalušu, bet arī tajā ir neapšaubāms skaistums. Ļoti patīkami, ka man tūlīt nāca pretī un ņēma vērā manas vēlmes ēšanā, jo bija Lielais gavēnis un man bija vajadzīga sava diēta. Gudra izvēle ārstēšanā, ievērojot pacienta individuālās īpatnības. Jūrmala, tu manā sirdī paliksi vienmēr…